Безкрайни киселини, при които инхибиторите на протонната помпа са неефективни, а по време на гастроскопията няма промени в хранопровода.
Киселини се появяват, когато съдържанието на стомаха се хвърля в хранопровода. Течността (киселина, жлъчка) и газът могат да бъдат изхвърляни, в този случай ще се появи оригване. Ако киселината се отива в хранопровода, лекарствата — инхибитори на протонната помпа са ефективни.
Ако се появят алкални изхвърляния — инхибиторите на протонната помпа са абсолютно неефективни.
Гастроскопията показва само наличието на възпаление и увреждане на лигавицата под формата на ерозии и язви. Хвърлянето на съдържанието на стомаха в хранопровода и още повече, съставът на хвърлената течност, според гастроскопията е невъзможно да се определи.
В този случай препоръчваме 24-часова рН импеданс метрия на хранопровода. По време на това изследване се определя както височината на изхвърлянето, така и естеството на рефлукса. С помощта на рН-импеданс метрия се избира адекватно лечение на рефлуксна болест.
Гастроентеролозите, които отдавна работят по този проблем, са изумени, че алкалните изхвърляния в хранопровода са повече от киселини. В този случай, докато изследването не е проведено, тези пациенти са с предписани инхибитори на протонната помпа за лечение на киселини, които в този случай нямат ефект.
Така че, приятели, обсъдете с лекарите си различни възможности за диагностика и лечение. РН биоимпедансометрията не е широко разпространена, но при наличие на рефлуксна болест и неефективност на инхибиторите на протонната помпа, това изследване трябва да бъде проведено.
До появата на киселини допринасят:
- Мазни и/или пържени храни;
- Газирани напитки (лимонада, шампанско, бира);
- Цитрусови плодове и сокове;
- Шоколад;
- Кафе;
- Мента;
- Домати.
Как можете да намалите киселините?
Всякакви лекарства от този тип:
- Талцид;
- Гавискон;
- Еманера;
- Гастроцид;
- И други.
По-добре е да изберете антиациди в течна форма, те започват да действат по-бързо и работят по-дълго.
Мога ли да пия сода за киселини?
Обърнете внимание, че алуминиевият хидроксид или калцият в състава на антиацида предизвикват запек. Магнезият, напротив, увеличава изпражненията. Ако няма проблеми със изпражненията, можете да изберете някой от антиацидите.
Антиацидите намаляват киселините до 3-4 часа, те не лекуват, но облекчават симптома. Например, с киселини след барбекю или обилна трапеза.
Самостоятелно да се вземат антиациди може да бъде не повече от 7 дни, ако киселините седят за по-дълго или се появява по-често, трябва да се консултирате с лекар.
Киселини или инфаркт, как да различим?
Ако киселината е причинена от изхвърлянето на съдържанието на стомаха в хранопровода, приемането на някакви антиациди (алмагел, фосфалугел, гавискон, маалокс и др.) ще го намали. Антиацидите действат 5-10 минути след приема на таблетка.
Ако усещането за парене зад гръдната кост не намалява след приема на антиациди, а напротив, се увеличава и болката излъчва към лявата ръка или лявото рамо, трябва незабавно да се консултирате с лекар. Понякога резултатът продължава за минути.
Освен това, при наличие на рефлуксна болест, в стандарта за изследване е включена електрокардиограма (ЕКГ). Абсолютно е необходимо да се извърши, дори с пълна увереност, че киселините или паренето зад гръдната кост се причиняват от рефлуксна болест.
Грижете се за здравето си!